Pred ofanzivom skupine Islamska država Irak i Levant (ISIL) spas u bijegu potražila je i manjinska kršćanska zajednica.
Određeni broj onih koji još nisu napustili Irak utočište je pronašao u Erbilu, središtu kurdistanske regije u Iraku.
Neki žive u crkvi čekajući rješenje - gdje dalje, pa im je taj vjerski objekt postao utočište pred prijetnjom ISIL-a.
Mosul, iz kojeg većina dolazi, sad je dio ISIL-ova kalifata. Svećenik Douglas Bazi smatra kako je malo nade u povratak njihovim domovima.
"Mislim kako će pola ljudi napustiti Irak - 30 posto će opstati u Kurdistanu, a 20 posto će živjeti u nadi da će se vratiti u svoja sela i gradove. No, uvjeren sam da se u Mosul neće vratiti niko", smatra svećenik Bazi.
Život u crkvi
Neke su se žene ponadale kako će pronaći spas u većinski kršćanskom gradu Queragoshu, pokraj Mosula. No, i njega je ISIL zauzeo. Sada, s obiteljima, žive u crkvi.
"Bilo je tragično, bez šatora i skloništa, po velikim vrućinama. Hvala Bogu, sad smo u crkvi. No, život je težak, mladi su bez budućnosti, školovanja. Moj sin se ne može dalje obrazovati nakon srednje škole, a kćer bolničarka ne može naći posao. Bez prihoda smo. Čim nam se ukaže šansa za odlazak, to ćemo i učiniti", kaže izbjeglica Luis Dukhna.
No, i pokušaji odlaska veliki su izazov što mnoge zadržava i u izbjegličkom kampu u Erbilu.
"Prodao sam sve što sam imao kako bih osigurao sredstava za pet obitelji da odu u Libanon. Otišli su, ali su se suočili s katastrofom. Njihov novac i zlato su pokradeni. U Libanonu su bez novca te se sad nadaju mogućnosti za odlazak dalje", ukazuje izbjeglica George William.
Ukoliko se strahovanja ostvare, Irak bi mogao ostati bez drevnih manjinskih zajednica. Kršćanska manjina tu je prisutna gotovo dva milenija, no trenutno većina njih budućnost vidi izvan domovine.
Izvor: Al Jazeera
Određeni broj iračkih kršćana, koji bježe pred ISIL-om, utočište je pronašao u Erbilu, središtu kurdistanske regije.